تقاضا ایران تلگرام استفاده اینستاگرام

تقاضا: ایران تلگرام استفاده اینستاگرام شبکه اجتماعی حمله سایبری پسوردهای بانکی مودم ای دی اس ال

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصولگراها و اصلاح‌طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند / عطریانفر

عضو شورای مرکزی حزب عاملان با بیان اینکه شرط گذاشتن جهت گفت‌و گو سم مهلک است گفت: اگر مردها به مذاکره اعتقاد داشته باشند جریان اصلاحات لیدر خود را دارد.

اصولگراها و اصلاح‌طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند / عطریانفر

عطریانفر: اصولگراها و اصلاح طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند

عبارات مهم : مذاکره

عضو شورای مرکزی حزب عاملان با بیان اینکه شرط گذاشتن جهت گفت و گو سم مهلک است گفت: اگر مردها به مذاکره اعتقاد داشته باشند جریان اصلاحات لیدر خود را دارد.

اولین جرقه های گفت و گو میان دو جریان چپ و راست از سال 92 زده شد و حتی نخستین ضیافت افطاری حسن روحانی با احزاب با چنین نگاهی صورت گرفت ولی این عنوان زمانی رنگ جدی تری به خود گرفت که باهنر ایده هم نشینی این دو جریان را مطرح کرد و غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز از گفت و گو میان دو تشکل روحانی اصلاح طلب و اصولگرا مجمع روحانیون مبارز و جامعه روحانیت مبارز سخن به میان آورد. موضوعی که مباحث جدیدی را در عرصه سیاست داخلی باز کرد بعضی آن را ممکن دانستند و بعضی از نبود لیدر و موانع بر سر راه مذاکره بین جریانات سیاسی صحبت کردند.

اصولگراها و اصلاح‌طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند / عطریانفر

در همین راستا محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب عاملان سازندگی با استقبال از این گفت و گوها عنوان می کند جریان اصلاحات اشخاص شاخصی جهت مذاکره دارند اصولگرایان هم اشخاص خود را جهت مشورت معرفی کنند.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

آقای عطریانفر! مدت هاست صحبت از گفت و گو میان اصلاح طلبان و اصولگرایان به میان می آید چقدر ضرورت این مذاکرات در عرصه سیاست داخلی احساس می شود؟

عضو شورای مرکزی حزب عاملان با بیان اینکه شرط گذاشتن جهت گفت‌و گو سم مهلک است گفت: اگر مردها به مذاکره اعتقاد داشته باشند جریان اصلاحات لیدر خود را دارد.

یک نقطه تلخ و سیاهی در واکنش‌ها سیاسی گروه ها شکل گرفت و آن حوادث سال 88 است که خودش مبنای سوءتفاهم ها میان دو جریان اصیل شده است هست؛ این نقطه تاریک بسیاری از شخصیت های سیاسی معقول و دلسوز کشور را تحت تاثیر قرار داد. خوشبختانه امروز نیروهای چپ و راست کشور به این نتیجه رسیده اند که باید این اختلافات را برطرف کنند. به نظر می رسد پایه گفت و گوهایی که مطرح می شود ریشه در برطرف این اختلافات دارد.

طبیعی است که هر کسی دلسوز کشور و انقلاب و رهبری باشد میل به دارد این گفت و گو ها شکل بگیرد. باور ما در جریان اصلاحات این است که اگر بتوانیم اصولگرایان معتدل و غیر تندرو را طرف گفت و گو قرار دهیم که خوشبختانه از آن اردوگاه هم خبر های مثبتی دریافت می کنیم این می تواند مبدا خیر و برکت جهت آینده کشور باشد و می تواند آغازی باشد جهت برطرف سو تفاهم هایی که در گذشته رخ داده هست. در این مسیر باید فارغ از تفکرات به این اندیشید که در آینده باید چه کنیم و از گذشته عبور کنیم.

پیشنهادی درمورد گفت و گوی مجمع روحانیت مبارز و روحانیون مبارز مطرح شده است است آیا این دو تشکل می توانند آغازگر گفت و گوها باشند؟

این دو تشکل مبدا یکسان داشتند و همزاد انقلاب هستند. روحانیت مبارز در مقاطعی در دوران حیات امام (ره) به علت بعضی تنگ نظری ها دچار شکاف و انشقاق شد و تعدادی از اشخاص شاخص آن تحت عنوان روحانیون مبارز از آنها جدا شدند و نهایتا در جهت تعاطی افکار این انشقاق مورد تائید امام (ره) قرار گرفت. در واقع امام (ره ) جهت شکل گیری گفتمان های متفاوت در درون روحانیت با تشکیل روحانیون مبارز موافقت کردند و حتی این تشکل کمک هایی از سوی امام دریافت می کردند ولی این واکنش‌ها به هیچ عنوان به معنای تضعیف روحانیت مبارز تلقی نشد.

اصولگراها و اصلاح‌طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند / عطریانفر

از آن روز سی سال گذشته و تا امروز دو اتفاق مهم رخ داده است اول اینکه روحانیت مبارز از شخصیت های تاثیر گذار خود خالی شده است هست، به این معنا که تعدادی از آنها از دنیا رفته اند مانند آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله مهدوی کنی و… و تعدادی دیگر به علت بعضی اختلافات از این تشکل دوری کرده اند مانند آقای روحانی و آقای ناطق نوری؛ در این میان اشخاص موثر دیگری هم هستند که هرچند از این تشکل جدا نشده اند ولی به نظر می رسد چندان هم، مانند سابق فعالیت ندارند مانند آقای امامی کاشانی؛ با چنین شرایط به نظر می رسد یک نوگرایی و جوان گرایی در روحانیت مبارز رخ داده است ولی این جوان گرایی مایه تقویت روحانیت مبارز نبوده است بلکه یک عوض کردن و چرخش از رویکرد اعتدال به سمت جهت گیری خاص بوده که تا حدودی از آن وزن و سنگینی تاریخی خود فاصله گرفته است.

قطعا هرکسی دلسوز کشور باشد این تضعیف را نمی پسندد. از سوی دیگر مجمع روحانیون مبارز تحت عنوان یک گروه سیاسی در وزارت کشور ثبت شده است است و به علت همین ثبت اوضاع حقوقی، این تشکل از گروه های دوم خردادی محسوب می شود و از این رو بعضی تندروی های گروه ها در جریان اصلاحات به پای این مجمع گذاشته شد. لذا این دو اتفاق موجب شد تا اختلاف نظرها و شکاف های جزئی در گذشته تبدیل به دره عمیق اختلافات شود. امروز ضرورت های مورد نیاز جهت گفت و گو میان این دو نهاد نیز احساس شده است و گامی که از سوی آقای مصباحی مقدم و آقا مجید انصاری برداشته شده است مورد تائید قرار گرفته هست. لذا اگر هر دو طرف به این ضرورت رسیده باشند و به لزوم آن باور داشته باشند می تواند نشست های موثری در جهت منافع و مصالح عمومی شکل بگیرد.

عضو شورای مرکزی حزب عاملان با بیان اینکه شرط گذاشتن جهت گفت‌و گو سم مهلک است گفت: اگر مردها به مذاکره اعتقاد داشته باشند جریان اصلاحات لیدر خود را دارد.

برخی شرط و شروط هایی هم گذاشته می شود چقدر این شرط گذاشتن ها می تواند مانع ادامه راه شود؟

امروز ضرورت این گفت و گو های احساس می شود و اگر طرف برابر نیز به این باور رسیده است باید بدون هیچ قید و شرطی وارد مذاکره شود و قطعا این طرف هم آمادگی دارد؛ اساسا عنوان گفت و گو شرط پذیر نیست مگر قرار است بین دو کشور متخاصم مذاکره و گفت و گو برقرار شود؟! دو جریان مهم کشور که تعلق خاطر به نظام و کشور دارند قرار است به سوءتفاهمات آخر دهند. شرط و شروط گذاشتن سم مهلک هست؛ در این راستا تنها یک مبنا وجود دارد و آن این است که دو طرف نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی را قبول داشته باشند و به آرزوی بزرگ های امام و انقلاب ملتزم باشند و به حفظ و تقویت جایگاه مقام معظم رهبری باور داشته باشند که همین پرسشها کفایت می کند و غیر از این اگر قرار باشد شرطی گذاشته شود دیگر مفهوم گفت و گو شکل نمی گیرد.

اصولگراها و اصلاح‌طلبان بدون قیدوشرط مذاکره کنند / عطریانفر

اکثریت دو جریان عنوان می کنند باید در جهت منافع ملی صحبت کنیم ولی منافع ملی که محل اختلاف نیست، اتفاقا نقطه اشتراک دو جریان هست، بحث بر سر اختلافات سیاسی است که مصالح ملی را می تواند زیر پرسش ببرد؟

همانطور که قبلا گفتم یکسری سو تفاهم ها در گذشته رخ داده است که باید این سوءتفاهم ها برطرف شود اگر آن مبانی که به آنها اشاره کردم همه به آن ملتزم باشند خیلی صحبت های خوبی می تواند شکل بگیرد. بیماری که وجود دارد و اتفاقا در جریان راست است اینکه دچار یک تمامیت خواهی شدیم و گروه هایی که به قدرت رسیده اند و به پشتیبانی هایی مستظهر هستند همه موقعیت ها را از آن خود می دانند و دیگری را نمی خواهند به رسمیت بشناسند؛ این نقد از سوی جریان اصلاح طلب به جریان اصولگرا وارد است.

هنگامی که ما از گفت و گو صحبت می کنیم یعنی دو جریان مهم در عرض هم و در ذیل مفاهیم اساسی و کلی کشور وارد عمل شوند و در بحث مدیریت و اداره کشور هم به تکثر اعتقاد داشته باشند چیزی که در گذشته هم به عنوان گردش قدرت در جریان بوده است که اگر به این باور داشته باشند گفت و گو ها بافایده خواهد بود.

برخی اصولگرایان علت تاخیر این گفت و گوها را نداشتن لیدر معرفی می کنند و می گویند دو طرف لیدر ندارند که این مذاکرات شکل بگیرد چقدر با این نظر موافقید؟

این نظر اصولگرایان است ولی اگر مردها به همین گفت و گو اعتقاد داشته باشند جریان اصلاحات لیدر خود را دارد. آنها اشخاص خود را معرفی کنند اصلاح طلبان صورت ها مشخص و معنوی دارد که می تواند معرفی کند.

یعنی شما هم معتقدید باید لیدرها نبض گفت و گو را به دست بگیرند؟

اول باید فضا و جو گفت وگو یک جنبه عام پیدا کند که ظاهرا این اتفاق رخ داده است در گام بعدی جهت شکل گرفتن مذاکرات قطعا نیاز به حضور لیدرها وجود دارد و باید صورت ها این مذاکرات را به پیش ببرند.

فکر می کنید کدام صورت ها می توانند از سوی اصلاح طلبان معرفی شوند؟

ما اشخاص شاخصی داریم، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که به رحمت خدا رفتند ولی ما در جریان اصلاحات شوراهای مشورتی و تصمیم گیرنده داریم که در این زمینه وارد عمل می شوند و اشخاص خود را معرفی می کنند.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: مذاکره | روحانیت | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs