تقاضا ایران تلگرام استفاده اینستاگرام

تقاضا: ایران تلگرام استفاده اینستاگرام شبکه اجتماعی حمله سایبری پسوردهای بانکی مودم ای دی اس ال

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شرط و شروط خروج سفته‌بازی از بازار مسکن

رضایی: مسکن ارتباطی به خروج‌آمریکا از برجام ندارد | یزدانی: تقاضای‌سرمایه‌ای از بازار خارج می‌شود 

شرط و شروط خروج سفته‌بازی از بازار مسکن

شرط و شروط خروج سفته بازی از بازار مسکن

عبارات مهم : ایران

رضایی: مسکن ارتباطی به خروج آمریکا از برجام ندارد | یزدانی: تقاضای سرمایه ای از بازار خارج می شود

برخی از تحلیلگران بازار مسکن معتقدند مسکن و پروژه های عمرانی هیچ ارتباطی به خروج آمریکا از برجام ندارد، بنابراین بازار مسکن بدون هیچ تغییری به مسیر خود ادامه خواهد داد؛ چراکه یرا فرآورده های ساختمانی از خارج تهیه نمی شود که حواشی برجام بتواند تاثیری در قیمت مسکن داشته باشد.

مریم فکری: حدود یک ماه تا آخر بهار و شروع فصل تابستان باقی مانده هست، دوره ای که به فصل نقل و انتقال مسکن شهرت دارد. به طور معمول در این بازه زمانی بازار مسکن رونق گرفته و حتی خیز قیمت ها نیز دیده می شود، ولی چند سالی بود به واسطه رکودی که در بازار حاکم شده است بود، قیمت ها نیز عوض کردن نکرده و گاها نیز کم کردن قیمت ملک در بعضی مناطق شهری دیده می شود.

شرط و شروط خروج سفته‌بازی از بازار مسکن

اما امسال شرایط تا حدی متفاوت هست. شیب رشد ماهانه قیمت مسکن طی ۴ ماه گذشته، دو برابر یک سال قبل از آن بود و پرش های پی در پی در سطح قیمت آپارتمان های فروشی در پایتخت کشور عزیزمان ایران باعث شد قدرت خرید مسکن در شروع امسال دست کم ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت کند.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران طی فروردین ماه امسال در مقایسه با فروردین سال گذشته حدود 30 درصد زیاد کردن یافته هست. مطابق این گزارش، طی فروردین امسال میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده است از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران 5 میلیون و 530 هزار تومان بود که نسبت به اسفندماه 1396 و فروردین 1397 به ترتیب 2 درصد کم کردن و 29.5 درصد زیاد کردن نشان می دهد.

رضایی: مسکن ارتباطی به خروج‌آمریکا از برجام ندارد | یزدانی: تقاضای‌سرمایه‌ای از بازار خارج می‌شود 

در این میان، فشار طرف تقاضا تعیین کننده ترین محرک بخش مسکن هست. از نیمه دوم سال گذشته با تاثیرپذیری بازار مسکن از تسهیلات بانکی و رسیدن قیمت مسکن به کف، شاهد زیاد کردن تدریجی متقاضیان این بازار بودیم. همزمان قیمت های پیشنهادی تا ۴۱ درصد رشد یافت و به همین علت در آخر سال گذشته، بازار مسکن شاهد ریزش مشتریان واقعی خود شد و از سوی دیگر تقاضای سرمایه گذاری در این بازار رشد کرد.

همچنین بررسی بازار مسکن طی ماه های فروردین و اردیبهشت امسال نشان می دهد تقاضا جهت واحدهای زیر 15 سال سن شدت گرفته هست. یکی از دلایل این اتفاق، وام های 160 میلیون تومانی بانک مسکن جهت منزل اولی ها است که محدودیت 15 سال را جهت استفاده دارد. عدم تناسب تقاضا و عرضه در این بخش و همچنین کمبود واحدهای 50 تا 80 متری شرایطی را به وجود آورده تا عملا بازار مسکن در بخش ساختمان های با عمر کمتر از 15 سال دستخوش تغییرات قیمتی بیشتری شود.

از سوی دیگر، روند تحولات بازار مسکن حکایت از آن دارد که نوسان بازارهای رقیب همچون سکه و ارز و قرار داده های ساحتمانی، بی تاثیر در قیمت نهایی مسکن نبوده هست. تجربه نشان داده تاثیر رشد مصالح ساختمانی بر بازار مسکن در کوتاه مدت خود را نشان نمی دهد، ولی در فاصله های زمانی بر رشد قیمت مسکن سر جمع می شود. پاییز سال ۱۳۹۶ میانگین قیمت مصالح ساختمانی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۲ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن رشد کرد. این در حالی است که بنا به گفته فعالان صنعت ساختمان قیمت فولاد تا ۷۰ درصد، شن و ماسه ۳۰ تا ۳۵ درصد و سیمان ۱۵ درصد زیاد کردن نشان داد، ولی رشد قیمت مسکن در آخر سال گذشته ۲۶ درصد ثبت شد.

شرط و شروط خروج سفته‌بازی از بازار مسکن

چه آینده ای پیش روی بازار مسکن است؟

در این شرایط، اواسط اردیبهشت ماه امسال رییس جمهور آمریکا از برجام خارج شد. این تصمیم دونالد ترامپ پرسش هایی را در خصوص چشم انداز بازار مسکن به وجود آورده هست. اگرچه صاحب نظران، کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن معتقدند که تصمیم ترامپ روی این بازار بی اثر خواهد بود.

رضایی: مسکن ارتباطی به خروج‌آمریکا از برجام ندارد | یزدانی: تقاضای‌سرمایه‌ای از بازار خارج می‌شود 

سیدکمال الدین شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس با یادآوری خروج آمریکا از برجام، می گوید: فکر نمی کنم که خروج آمریکا از برجام تاثیری بر مسکن داشته باشد، ولی خروج ترامپ یک مقدار به لحاظ روانی نوساناتی را در بازار ایجاد می کند که باید کنترل شود.

او با بیان این که کسانی که دارای نقدینگی هستند، ممکن است جهت حفظ ارزش نقدینگی خود یک زمانی به سمت دلار رفته باشند، می افزاید: در برهه ای که نقدینگی به سمت دلار هدایت شود، دولت یک سری سیاست ها جهت مقابله با بی نظمی در بازار اتخاذ کرد که این سیاست ها نقدینگی را به سمت طلا سوق داد. از این رو جهت جلوگیری از حرکت نقدینگی به سمت مسکن باید مدیریت ها منسجم باشد.

شرط و شروط خروج سفته‌بازی از بازار مسکن

به گفته شهریاری، اگر ما نتوانیم نقدینگی را از طریق ایجاد محیط کسب وکار و اصلاح آن به سمت تولید و اقتصاد پایدار و همچنین تولید مولد و اشتغال زا سوق دهیم، این نقدینگی مانند سیلی است که جهت جریان خود راهی را پیدا می کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که بیشترین دغدغه در خصوص گرانی مسکن، هدایت نقدینگی به این بازار هست، عنوان می کند: کسانی که صاحبان نقدینگی هستند، این حق را دارند که جهت حفظ ارزش پول و جهت جلوگیری از کم کردن دارایی خود، پول را تبدیل به یک کالای مبادله ای مانند طلا و ارز کنند. از این رو مسوولان ما باید به جای کارهای ضربتی و نقطه ای، به فکر حل این بحران باشند.

شهریاری با تاکید بر اینکه تا زمانی که اقتصاد، کارآفرین شکل نگرفته و جهت صاحبان سرمایه واجد سود نباشد، این سرمایه های سرگردان متاسفانه به این شکل در بازار جولان خواهند داد، تصریح می کند: سرمایه های سرگردان عامل ایجاد تنش در بازار هستند، بنابراین می تواند بازار مسکن هم یکی از بازارهایی باشد که بعد از طلا و ارز مورد نشانه نقدینگی سرگردان قرار گیرد.

شاید قیمت ها کم کردن یاید

یک صاحب نظر ارشد حوزه اقتصاد مسکن نیز با تاکید بر این که هم اکنون ارائه تحلیل کامل از اوضاع پیش روی بازار مسکن تحت تاثیر اقدام ترامپ امری سخت هست، می گوید: آینده بازار مسکن تحت تاثیر خروج ترامپ از برجام به عوامل متفاوت سیاسی و اقتصادی بستگی دارد و با در نظرگرفتن این که هنوز تصویر واضحی از فضای بین المللی چه در حوزه سیاست و چه در حوزه اقتصاد بعد از این اقدام رییس جمهور آمریکا مشخص نیست، نمی توان با صراحت اعلام کرد که این تصمیم چه اثری بر بخش مسکن خواهد داشت.

فردین یزدانی می افزاید: با این حال احتمالاتی در خصوص اوضاع پیش روی بازار مسکن در کوتاه مدت و بلندمدت می توان در نظر گرفت که می تواند اثر خود را به اشکال مختلفی بر بازار مسکن داشته باشد.

وی توضیح می دهد: در کوتاه مدت این احتمال وجود دارد که تحت تاثیر ایجاد نااطمینانی در بازارها، بخشی از تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن خارج شود؛ هر چند تقاضای مصرفی همچنان در بازار حضور دارد، ولی خروج تقاضای سفته بازی و سوداگرانه از بازار مسکن احتمالا سطح قیمت ها در این بازار را به صورت نسبی تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به کم کردن یا دست کم ثبات قیمت ها می شود.

به اعتقاد وی، با این حال در صورت عوض کردن شرایط موجود مبنی بر اعمال تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران این احتمال نیز وجود دارد که با تنگ تر شدن مجرای مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران با فضای بین المللی بخشی از نقدینگی موجود در جامعه وارد بازار مسکن شود و تقاضا جهت خرید ملک به عنوان بازار با درجه ریسک کمتر، زیاد کردن یابد.

یزدانی عنوان می کند: در صورت عدم اندیشیدن تمهیدات مورد نیاز ممکن است رکود تورمی در بازار مسکن ایجاد شود. هرچند آینده نگری دقیق شرایط پیش رو فعلا میسر نیست.

تقاضای سفته بازی از بازار خارج می شود

در همین حال، غلامرضا سلامی، تحلیلگر ارشد اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه فعلا نمی توان تصویر دقیقی از آینده پیش روی بازار مسکن تحت تاثیر تصمیم تازه ترامپ جهت خروج از برجام متصور شد، می گوید: احتمالات حاکی از آن است که تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام، در کوتاه مدت حجم تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن کم کردن می یابد و بخشی از سرمایه گذاران ملکی تا وقت روشن شدن شرایط اقتصادی و سیاسی پیش رو فعلا از ورود به بازار مسکن خودداری خواهند کرد.

وی می افزاید: خروج تقاضای سفته بازی از بازار مسکن در کوتاه مدت می تواند سطح فعلی قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد.

حواشی برجام تاثیری در قیمت مسکن ندارد

محمدرضا رضایی، رییس کمیسیون عمران مجلس نیز اعتقاد است که بازار مسکن بدون هیچ تغییری به مسیر خود ادامه خواهد داد؛ لیکن فرآورده های ساختمانی از خارج تهیه نمی شود که حواشی برجام بتواند تاثیری در قیمت مسکن داشته باشد.

وی با بیان اینکه مسکن و پروژه های عمرانی هیچ ارتباطی به خروج آمریکا از برجام ندارد، تاکید می کند: با توجه به پایبندی سایر کشورهای طرف برجام به این توافق خللی در روند مراودات کشور عزیزمان ایران با کشورهای دیگر صورت نمی گیرد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آمریکا | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs